(04.01.12) Parking w Radomiu został otwarty!

Parking powstał w pobliżu dworca kolejowego, przy ulicy Władysława Beliny - Prażmowskiego. Może pomieścić 198 samochodów, z czego 12 miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu można także bezpiecznie zostawić rower lub motocykl. Parking jest oświetlony i dozorowany, a także objęty monitoringiem elektronicznym. Użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesną toaletę z zamkniętym obiegiem oraz dostęp do wody bieżącej.

- Z roku na rok coraz więcej osób na Mazowszu przesiada się z samochodów do pociągów KM uznając ten rodzaj transportu za znacznie wygodniejszy. To oszczędność nie tylko benzyny, ale i czasu. Radomski parking ma ponad 8,2 tys. m² powierzchni i jest największym wybudowanym do tej pory parkingiem w ramach systemu „Parkuj i Jedź”. Mam nadzieję, że sprosta oczekiwaniom pasażerów, którzy będą mogli w bezpiecznym, schludnym miejscu pozostawić swój samochód lub rower – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

- Docelowo na Mazowszu planujemy budowę 40 parkingów w ramach systemu „Parkuj i Jedź”. Do tej pory otwarto sześć z nich – w Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim, Brwinowie oraz Teresinie. Z wszystkich tych parkingów pasażerowie bardzo chętnie korzystają. Jestem pewien, że w Radomiu będzie tak samo – dodał Wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

- Realizację projektu „Parkuj i Jedź” rozpoczęliśmy w 2005 roku, wspólnie z władzami samorządowymi województwa, a następnie z władzami poszczególnych miast i gmin Mazowsza. Dzisiaj oddajemy do użytku już siódmy obiekt parkingowy. Jest on nowoczesny i jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom Radomia – powiedział na uroczystości otwarcia parkingu  Michał Panfil, Członek Zarządu Spółki „Koleje Mazowiecki – KM”

Korzystający z parkingów płacą za pozostawienie samochodu lub motocykla kwartalnie 40 zł. Bilety miesięczne kosztują 20 zł, a bilet jednorazowy 3 zł. Natomiast pozostawienie roweru kosztuje kwartalnie 10 zł, miesięcznie 5 zł, a za jednorazowy wjazd trzeba zapłacić 2 zł.

Łączny koszt budowy parkingu wyniósł ponad 1,8 mln zł. Inwestycję, w połowie sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostałą część kwoty dołożyło Miasto Radom.

System „Parkuj i Jedź” stanowi integralną część kolejowego transportu pasażerskiego. Oferta skierowana jest do tych pasażerów Kolei Mazowieckich, a także innych przewoźników, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od stacji kolejowej, ale nie chcą rezygnować z wygodnego, ekologicznego i szybkiego transportu, jakim jest kolej.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel.: 22 473 75 51, 0 661 929 207

 

Marta Milewska - Rzecznik Prasowy Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

e-mail m.milewska@mazovia.pl

tel.: 22 59 07 602, 510 591 974

Kategoria: