(07.02.2013) Nowe inwestycje w Błoniu!

To niewątpliwie ważny dzień dla mieszkańców gminy Błonie. Otwarty właśnie parking to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy w codziennej podróży do pracy korzystają z transportu kolejowego. Teraz będą mogli zostawić swój samochód czy rower w miejscu do tego przeznaczonym, a co najważniejsze bezpiecznym – powiedział marszałek Adam Struzik. – Cieszę się także, że gminie udało się właściwie wykorzystać przyznane jej fundusze europejskie. Każda modernizacja czy budowa drogi to zawsze usprawnienie życia mieszkańców – dodał.

PARKING

Parking w Błoniu powstał w pobliżu dworca kolejowego, przy ul. Kolejowej. Na parkingu jest 154 miejsca dla samochodów, w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Można tam także zostawić rower oraz motocykl. W tym celu przygotowana została specjalna wiata.

Wjazd i wyjazd zlokalizowany został od strony ul. Kolejowej. Parking jest dozorowany przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 4:00 do 22:00. Obiekt jest w całości ogrodzony oraz objęty monitoringiem elektronicznym. Do wjazdu na parking upoważnia bilet parkingowy, natomiast docelowo przewiduje się również wprowadzenie abonamentowej karty zbliżeniowej.

Realizację projektu „Parkuj i Jedź” rozpoczęliśmy w 2005 roku, wspólnie z władzami samorządowymi województwa, a następnie z władzami poszczególnych miast i gmin Mazowsza. Dzisiaj oddajemy do użytku już dziewiąty parking. Jest on nowoczesny i jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom Błonia – powiedział Artur Radwan, Prezes Zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie – KM”.

Parking jest oświetlony, a także w pełni skanalizowany. Użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesną toaletę z zamkniętym obiegiem oraz dostęp do wody bieżącej.

Łączny koszt budowy parkingu wyniósł blisko 2 mln zł. Inwestycję w połowie sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozostałą część kwoty dołożyła Gmina Błonie.

W ramach systemu „Parkuj i Jedź” na Mazowszu funkcjonuje już 8 parkingów w: Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim, Brwinowie, Teresinie, Radomiu oraz Mińsku Mazowieckim. Korzystający z parkingów płacą za pozostawienie samochodu lub motocykla kwartalnie 40 zł. Bilety miesięczne kosztują 20 zł, a bilet jednorazowy – 3 zł. Natomiast pozostawienie roweru kosztuje kwartalnie 10 zł, miesięcznie 5 zł, a za jednorazowy wjazd trzeba zapłacić 2 zł.

System „Parkuj i Jedź” stanowi integralną część kolejowego transportu pasażerskiego. Oferta skierowana jest do tych pasażerów Kolei Mazowieckich, a także innych przewoźników, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od stacji kolejowej, ale nie chcą rezygnować z wygodnego, ekologicznego i szybkiego transportu, jakim jest kolej.

NOWE DROGI

Dzięki przyznanej, decyzją zarządu województwa mazowieckiego, dotacji gmina Błonie wzbogaciła się o prawie 12 km dróg.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-13) od podstaw przebudowano istniejące, słabej jakości drogi gminne. Wykonano solidną podbudowę, odwodnienia, chodniki. Powstały ciąg drogowy biegnący od miejscowości Bieniewice, przez Pass (gdzie przebudowano 2 mosty), Wawrzyszew, Białuty, Radzików do wsi Białutki i Witki łączy południową i północną część gminy.

Koszt budowy prawie 12 km dróg wyniósł blisko 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 11,7 mln zł.

Jak mówi Burmistrz Błonia Zenon ReszkaMoże się to wydawać dość kosztowną inwestycją, jednak postawiliśmy na jakość i trwałość, aby wybudowany ciąg komunikacyjny, tak bardzo ułatwiający życie mieszkańcom tej części Gminy Błonie, mógł służyć długie lata, bez konieczności rychłych remontów. Dzięki wybudowanej drodze mieszkańcy będą mogli łatwiej dojechać do nowopowstających osiedli, a dzieci będą mogły bezpieczniej dojść nowym chodnikiem do szkoły; nie bez znaczenia będzie to również dla rozwoju lokalnych firm.

Dodatkowe informacje:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel.: 22 473 75 51, 0 661 929 207

Rafał Nowak – Naczelnik Wydziału Dróg i Mostów – UM w Błoniu

e-mail: rafal.nowak@um.blonie.pl

tel. 22 725 30 06, w. 200

Joanna Czechowicz-Bieniek - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

e-mail rzecznik@mazovia.pl

tel.: 22 59 07 602, 0 510 591 974

Kategoria: