(07.07.2012) Dzień Otwarty Lotniska Warszawa/Modlin z Kolejami Mazowieckimi

Linię Warszawa – Modlin obsługują nowoczesne pociągi Elf uruchamiane przez Spółkę Koleje Mazowieckie. W ciągu całego dnia na trasie Modlin – Warszawa do dyspozycji podróżnych są 42 połączenia (14 połączeń lotniskowych oznaczonych specjalnym piktogramem samolotu oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin na linii w kierunku do Działdowa). Spośród 14 połączeń lotniskowych 11 pociągów łączy dwa porty lotnicze w obrębie Mazowsza: Lotnisko Warszawa/Modlin oraz Lotnisko Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin – Warszawa Zachodnia.

Zarówno pomysł utworzenia spółki Koleje Mazowieckie, jak i budowy lotniska regionalnego Warszawa/Modlin przez wielu uznawany był za nierealny. Tymczasem okazuje się, że nawet tak spektakularne inwestycje przy dużej determinacji są możliwe do zrealizowania – mówi marszałek Adam Struzik. – Dobre skomunikowanie lotniska ze stolicą jest bardzo ważne. Jestem pewien, że podróżni z Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Legionowa zamiast dojeżdżać do lotniska samochodem – wybiorą kolej. Zwłaszcza że do obsługi tej trasy przeznaczonych jest 16 nowoczesnych i wygodnych pociągów typu Elf, które kupiliśmy właśnie w tym celu – dodaje.

Artur Radwan, Prezes Zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. podkreślił, że pociąg Kolei Mazowieckich to najdogodniejszy środek transportu na przejazd z/do lotniska w Modlinie. – Podróżni w komfortowych warunkach mogą dotrzeć do Lotniska w Modlinie, a także wrócić do Warszawy. Warto zwrócić uwagę, że dzięki Kolejom Mazowieckim, pasażerowie mogą bezpośrednio podróżować między warszawskim Lotniskiem Chopina a Portem Lotniczym Warszawa/Modlin.

– To połączenie kolejowe jest idealnym rozwiązaniem, spełniającym standardy europejskie, na wygodne i szybkie skomunikowanie Lotniska Warszawa/Modlin z aglomeracją warszawską – mówi Piotr Okienczyc, Prezes Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin – Cieszymy się, że do dyspozycji naszych pasażerów są tak komfortowe pociągi o czym, mamy nadzieję, część z nich przekona się już dzisiaj.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska, od 16 lipca, co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane, a także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy autobusów jest dostosowany do przyjazdów/odjazdów pociągów, np.:

  • pociąg ze stacji Warszawa Centralna (17:10) – Modlin (17:54) – autobus spod stacji (18:00)
  • pociąg ze stacji Warszawa Gdańska (17:00) – Modlin (17:45) – autobus spod stacji (18:00)
  • autobus spod terminala (12:00) – na stacji kolejowej (12:08). Odjazd pociągu
    ze stacji Modlin w kierunku Warszawy (12:20), w kierunku Nasielska (12:25)
  • autobus spod terminala (18:00) – na stacji kolejowej (18:08). Odjazd pociągu
    ze stacji Modlin w kierunku Warszawy (18:28), w kierunku Ciechanowa (18:27)

Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30. Natomiast ostatni kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin – terminal lotniska w niecałe 10 minut.

Cena biletu (jednorazowy, normalny) na pociąg do stacji Modlin (44 km) z Warszawy Centralnej to 12,50 zł. Natomiast taki sam bilet na przejazd ze stacji Warszawa Gdańska do stacji Modlin (37 km) kosztuje 10,60 zł. Cena przejazdu autobusem Kolei Mazowieckich na terminal wynosi 4 zł. Bilety na autobus Kolei Mazowieckich będzie można kupić w każdej kasie, pociągu oraz u pracownika KM prowadzącego odprawę
w autobusach.

Połączenie kolejowe do Modlina obsługuje 16 nowoczesnych pociągów typu Elf, które już od września 2011 roku kursują po mazowieckich szlakach. W pojazdach znajduje się 190 miejsc siedzących. W pociągach zamontowano dodatkowe półki na bagaż oraz wygodne fotele pasażerskie. Pojazdy są klimatyzowane, a także objęte monitoringiem. Elfy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz podróżnych z małymi dziećmi (posiadają przewijaki dla niemowląt).

Wartość zakupu 16 pociągów EZT ELF do obsługi to ponad 75 milionów euro netto. Zakup jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych.

Dodatkowych informacji udzielają:

Zespół Prasowy Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o.

Magdalena Bojarska, m.bojarska@modlinairport.pl tel.:  22 346 40 25

Edyta Mikołajczyk, e.mikolajczyk@modlinairport.pl tel.: 22 346 40 07

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl tel.: 22 473 75 51, 0 661 929 207

Biuro Prasowe – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Email: m.milewska@mazovia.pl tel.: 22 59 07 602, 510 591 974

Kategoria: