(31.01.12) Koleje Mazowieckie w gronie „Diamentów” magazynu Forbes

Na listę Diamentów Forbesa trafiły firmy najszybciej zwiększające swoją wartość, którym organizatorzy przyznali pozytywny rating wiarygodności, na podstawie następujących kryteriów:

- rentowności (na podstawie wskaźnika EBIT oraz ROA),

- bieżącej płynności finansowej i niezalegania z płatnościami,

- dodatniego wyniku finansowego oraz wartości kapitałów własnych w latach 2008–2010.

 

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, w powszechnej opinii, wszystko co toczy się po torach lub nimi zarządza, kojarzy się m.in. z chaosem organizacyjnym. Nie jest to jednak pełny obraz (…) gdyż już w połowie 2011 roku Koleje Mazowieckie odnotowały 10,3 mln zł zysku i zapracowały sobie na miano nowoczesnego gracza na rynku przewozów kolejowych. I to nie na zasadzie „jednooki król wśród ślepców”, bo rozwijają się również inni przewoźnicy samorządowi. Na liście małych firm znalazła się także Warszawska Kolej Dojazdowa.

 

Koleje Mazowieckie rozwijają się dynamicznie. Sukcesywnie modernizują posiadane elektryczne zespoły trakcyjne (EZT), a także kupują nowy tabor. W 2010 r. Spółka podpisała umowę na dostawę 11 lokomotyw elektrycznych TRAXX firmy Bombardier Transportation. Wartość kontraktu to około 41 mln EURO. Dzięki wdrożeniu lokomotyw do eksploatacji we wrześniu 2011 roku, Spółka jako pierwszy przewoźnik kolejowy w Polsce uruchamia pociągi w systemie „push-pull”, które nie wymagają przestawiania lokomotywy do zmiany kierunku jazdy. W 2011 roku na tory wyjechało także 16 nowych EZT „ELF” firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Inwestycja zamknęła się w kwocie 75,2 mln EURO. Nowe pociągi to nie tylko nowa jakość w realizacji usług przewozowych, ale także istotny wzrost wartości Spółki.

 

Obecnie Koleje Mazowieckie to najnowocześniejszy kolejowy przewoźnik regionalny, a także Spółka z ponad 20% udziałem w rynku pasażerskich przewozów kolejowych. W ubiegłym roku z usług Kolei Mazowieckich skorzystało prawie 54,5 miliona podróżnych.

 

W zestawieniu Diamenty Forbesa 2012 znalazło się łącznie 2051 firm (181 w kategorii firm dużych, 556 w kategorii firm średnich i 1314 małych). Wysokie miejsce w rankingu jest potwierdzeniem sukcesywnego i dynamicznego rozwoju pierwszego w Polsce samorządowego przewoźnika kolejowego.

Wszystkie firmy - laureaci mają prawo posługiwać się tytułem Diament Forbesa 2012.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl tel.: 22 473 75 51, 0 661 929 207

Kategoria: