(31.07.2012) Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI

„Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy i wszystkich przybyłych osób, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, co roku gromadzi rodziny z dziećmi, studentów, starszych mieszkańców stolicy oraz wszystkich zainteresowanych historią Warszawy, którzy, dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze. Gośćmi szczególnie ważnymi są sami Powstańcy. Podczas akcji rozdawane będą śpiewniki powstańcze z piosenkami m. in. "Sanitariuszka Małgorzatka", "Pałacyk Michla" czy "Chłopcy silni jak stal". Na telebimach wyświetlane teksty pomogą we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych.

Pomysł na tego typu interaktywną akcję muzyczną jest odpowiedzią na przesycenie świąt narodowych oficjalnymi, sztywnymi obchodami oraz widocznym zainteresowaniem piosenką powstańczą i szeroko rozumianym "repertuarem warszawskim" wsród mieszkańców stolicy, które przejawia się m. in. dużą liczbą sprzedanych egzemplarzy publikacji "Mój śpiewnik powstańczy" oraz "Śpiewnik dawnej Warszawy".

Śpiewniki rozdawane przed koncertem są opatrzone planszami komiksowymi z antologii wydanej przez Muzeum pt. „Morowe Panny”. Śpiewniki i telebimy wyświetlające teksty (rozstawione po obu stronach sceny) ułatwią zebranym wspólne śpiewanie. Dodatkowo całość urozmaici film – kompilacja fragmentów wywiadów z Powstańcami na temat koncertów i piosenek śpiewanych w czasie Powstania Warszawskiego.

W czasie oczekiwania na wspólne muzykowanie z Orkiestrą Warszawy, o godz. 20:00 przy wejściach na Plac Piłsudskiego będzie można posłuchać niezapomnianych warszawskich utworów wykonywanych przez czterech kataryniarzy.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 473 75 51, 0 661 929 207

oraz:

Anna Kotonowicz - Rzecznik Prasowy  Muzeum Powstania Warszawskiego

e-mail: akotonowicz@1944.pl

tel. 22 539 79 74, 0 510 290 057

 

 

Kategoria: