Pierwsze zmodernizowane EN57AKM z klimatyzacją przedziałów pasażerskich

Umowa na modernizację 34 elektrycznych zespołów trakcyjnych przez konsorcjum firm w składzie: NEWAG S.A. oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A. została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z jej zapisem do końca 2013 roku, wykonane zostaną naprawy 5 poziomu utrzymania 34 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z ich modernizacją.

- Najnowsze EZT EN57AKM prezentują zupełnie nowy zakres modernizacji pojazdu. Zastosowano w nich szereg urządzeń renomowanych firm, wcześniej stosowanych tylko w nowo produkowanym taborze, np. w Elfie czy Flircie. Patrząc od strony pasażera, najistotniejszymi zmianami są klimatyzowane przedziały oraz drzwi odskokowo – przesuwne. Te dwa elementy znacząco poprawiają komfort i bezpieczeństwo podróży – podkreśla Czesław Sulima, Członek Zarządu Spółki, Dyrektor Eksploatacyjny.

W zmodernizowanych pojazdach, między wagonami, zastosowano drzwi wewnętrzne otwierane elektrycznie. Wyposażono je w dostosowane do różnej wysokości peronów podesty dla wózków inwalidzkich, a także specjalne miejsca dla wózków, umożliwiające ich unieruchomienie.

Dla poprawy bezpieczeństwa stojących podróżnych na górnych poręczach zamontowano specjalne uchwyty. W pojazdach znajdują się również toalety z zamkniętym systemem, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Nowością są wiatrołapy przy pomostach, podświetlane diodami typu LED.

Modernizując pojazdy, nie zapomniano też o obsłudze pociągu. Wprowadzono nowy ergonomiczny pulpit maszynisty, fotel zaopatrzony w specjalny elektryczny podnóżek, dzięki czemu łatwo jest dostosować wysokość fotela do wzrostu maszynisty oraz ustawić prawidłową pozycję siedzenia. Dodatkowo tuż za kabiną maszynisty znajduje się przedział dla kierownika pociągu.

Te i szereg innych udogodnień, sprawiają, że podróż nowymi EN57 AKM, zarówno dla pasażera, jak też obsługi, będzie odbywać się w komfortowych warunkach.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl tel.: 22 473 75 51, 0 661 929 207

Koleje Mazowieckie – informacje o spółce

„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. została powołana 29.07.2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51% udziałów) i „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o. (49% udziałów). Od 2008 r., po odkupieniu udziałów od „PKP Przewozy Regionalne”, jedynym właścicielem Spółki jest Samorząd Województwa. Obecnie Koleje Mazowieckie to najnowocześniejszy regionalny przewoźnik kolejowy w kraju i Spółka z ponad 20% udziałem w rynku przewozów pasażerskich. W 2012 roku z usług Kolei Mazowieckich skorzystało ponad 59 mln osób. W ciągu doby Spółka uruchamia około 800 pociągów.

Prezesem Zarządu Spółki jest Pan Artur Radwan.

Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki jest Pan Waldemar Kuliński.

Kategoria: