07:50
Konferencja "Reaguj! Nie toleruj!"
Konferencja, która odbyła się 5 grudnia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie, poświęcona była tematowi bezpieczeństwa, zarówno w środkach transportu publicznego, jak też w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwa w rodzinie.
Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” łączy działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Trzem z paneli czwartkowej konferencji towarzyszyło wspólne hasło „Reaguj! Nie toleruj!” Pod tym samym hasłem rusza kampania społeczna organizowana przez Komendę Stołeczną Policji, będąca kontynuacją działań podejmowanych także w poprzednich latach. Ich głównym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę reagowania w sytuacji, gdy inne osoby znajdują się w niebezpieczeństwie. Dotyczy to m.in. zdarzeń w środkach transportu, na drodze, a także w naszym najbliższym sąsiedztwie i w rodzinie. Podczas konferencji podejmowane były kwestie związane z edukowaniem społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest informowanie właściwych organów o dokonywanych aktach wandalizmu, wykroczeniach, czy przemocy domowej.
Temat bezpieczeństwa na drodze oraz w autobusach, metrze, tramwajach, w pociągach, czy centrach handlowych staje się jeszcze bardziej aktualny w okresie przedświątecznym, kiedy nosimy przy sobie większe kwoty, a nasza uwaga pochłonięta jest świątecznymi przygotowaniami. To czas „łowów” dla kieszonkowców. Dlatego tak ważne jest edukowanie i wpajanie zasad, które powinny nam przyświecać w przedświątecznej gorączce i codziennym pośpiechu. Ważnym aspektem przyczyniającym się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa jest też nasza reakcja. Powinniśmy pamiętać, że kieszonkowcy i nietrzeźwi kierowcy czują się bezpiecznie w sytuacji, kiedy nie sprzeciwiamy się im, pozostając niemymi świadkami dokonywanych przez nich przestępstw i wykroczeń. Dlatego poprzez przygotowanie materiałów edukacyjnych, w tym m.in. nagrań multimedialnych, kolportowanych w czasie bezpośrednich spotkań ze społeczeństwem, projekt realizowany przez KSP ma na celu przyczynić się do szerokiego nagłośnienia problemu „patologicznego braku reakcji”. Misją podejmowanych działań ma być więc wskazywanie właściwych zachowań, które pomogą zapobiec różnego rodzaju tragediom.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, m.in. Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Dariusz Działo, młodszy inspektor Bogdan Krzyszczak, czy nadkomisarz dr Iwona Klonowska, przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – Elżbieta Rusiniak naczelnik Wydziału Profilaktyki oraz koordynatorka programu „Razem bezpieczniej”, a także rektor PEDAGOGIUM prof. dr hab. Marek Konopczyński. Jednym z gości konferencji był Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Całość poprowadził redaktor Maciej Orłoś, znany m.in. ze spotu towarzyszącego wcześniejszym działaniom policji w ramach akcji „Reaguj! Nie toleruj!”.
Koleje Mazowieckie, jako partner organizowanej obecnie kampanii KSP, wzięły udział w panelu dotyczącym bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej. Artur Huchla, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Kolei Mazowieckich przedstawił w swej prezentacji działania, które spółka podejmuje na rzecz poprawy bezpieczeństwa w pociągach, współpracując ze Strażą Ochrony Kolei i Policją. Zaprezentował statystyki dotyczące aktów wandalizmu taboru, a także badania nad skutecznością przedsięwzięć podejmowanych dla ich wyeliminowania. Na wstępie podziękował przedstawicielom Policji za dotychczasową współpracę. Na koniec omówił wspólne kampanie społeczne organizowane przez KSP, których spółka była partnerem. Prócz naczelnika Huchli o działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej mówili przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich i Związku Banków Polskich.