15 lat w telegraficznym skrócie

W hali głównej Dworca Warszawa Wschodnia odbył się wernisaż wystawy pt. 15 lat Kolei Mazowieckich przygotowanej przez Stację Muzeum przy współpracy z Kolejami Mazowieckimi. To 10 zdjęć ukazujących to, w jaki sposób zmieniał się obraz kolei na Mazowszu oraz standard podróży po mazowieckich szlakach. 

Zielono-biało-żółte pociągi Kolei Mazowieckich już na trwałe zagościły w krajobrazie Mazowsza. Mazowiecki przewoźnik rozpoczynał swą działalność, korzystając z wysłużonych składów. Dziś jest najnowocześniejszym regionalnym przewoźnikiem kolejowym. Fotografie prezentowane na wystawie pozwalają uświadomić sobie, jak bardzo przez ostatnie 15 lat zmienił się obraz mazowieckiej kolei pasażerskiej – ogromną zasługę w podnoszeniu jakości przewozów miały Koleje Mazowieckie.

- Szanowni Państwo, nie chodzi o to, by podsumowując dotychczasową działalność spółki, wyłącznie cieszyć się z tych ostatnich lat, ale by wyglądać przyszłości i zastanawiać się, jak najlepiej ukształtować funkcjonowanie Kolei Mazowieckich w kolejnych latach. Oczywiście 15 lat to dla takiej organizacji wiek już stateczny – na tyle, że udało nam się osiągnąć bardzo dobre wyniki przewozowe i stać się pod tym względem drugą w kraju spółką kolejową. Gdy zakładaliśmy Koleje Mazowieckie 15 lat temu, był to eksperyment na skalę ogólnopolską i wiele było wątpliwości co do tego, czy ten eksperyment się powiedzie. Po 15 latach możemy cieszyć się z tego, że to już nie jest eksperyment, ale bardzo poważny i dorosły przewoźnik, który może konkurować właściwie ze wszystkimi innymi przewoźnikami w Polsce, choć być może nie o konkurencję tutaj chodzi najbardziej – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei  Mazowieckich.

- Dla nas, muzealników, 15 lat Kolei Mazowieckich to z jednej strony czas, który warto udokumentować, ale to jest historia bieżąca. A jednak dla pasażerów, tych którzy codziennie podróżują Kolejami Mazowieckimi jest to 15 ważnych lat, kiedy standard podróży koleją ulegał poważnej poprawie. I na tych zdjęciach, które prezentujemy, widać jak bardzo zmieniła się jakość podróży po Mazowszu. Z pewnością dostrzegli to podróżni. Wystawa jest efektem bardzo dobrej współpracy między Stacją Muzeum a Kolejami Mazowieckimi, która trwa już 15 lat – dodała Bożena Żelazowska, pełnomocnik Stacji Muzeum.

Wystawa będzie podróżować po wybranych miejscach Mazowsza, a już 17 października będzie można ją oglądać w stacji Muzeum w Galerii Wagon.

Harmonogram wystawy:

- 5 września - Warszawa Wschodnia;

- 9 września - Józefów;

- 12 września - Wołomin;

- 16 września - Góra Kalwaria;

- 19 września - Legionowo;

- 20 września - Grodzisk Mazowiecki;

- 27 września - Piaseczno;

- 30 września - Nowy Dwór Mazowiecki;

- 3 października - Błonie;

- 7 października- Tłuszcz;

- 10 października - Otwock.

 

Kategoria: