Wypadek w Ciechanowie ? Spokojnie, to tylko ćwiczenia „Kolej – Ciechanów 2019”

Około godziny 9:00, w rejonie stacji kolejowej w Ciechanowie doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z samochodem osobowym. Spokojnie, to tylko fragment scenariusza ćwiczeń o kryptonimie „Kolej – Ciechanów 2019” . Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie skuteczności działania i współpracy służb ratunkowych na wypadek wystąpienia zagrożenia komunikacyjnego w transporcie kolejowym oraz współdziałania w przypadku incydentów o znamionach aktów terroru.

Uczestnicy treningu sztabowego mieli okazję zobaczyć dwa epizody z udziałem służb ratunkowych i mundurowych. W pierwszym zdarzeniu doszło do kolizji pociągu pasażerskiego z samochodem osobowym. Przyczyną wypadku było niezachowanie wystarczającej ostrożności przez kierującego pojazdem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W wyniku zdarzenia pociąg uderzył w przejeżdżający przez torowisko pojazd, co spowodowało gwałtowne zatrzymanie składu. Wiele osób zostało rannych. Do czasu przybycia służb wstępną ewakuację prowadził kierownik pociągu. Następnie na miejsce przybyły wezwane służby ratunkowe i podjęły dalsze działania. Natomiast w drugiej sytuacji, uczestnicy byli świadkami ataku terrorystycznego z udziałem groźnych przestępców, którzy napadli na bank. Działania Policji były związane z zatrzymaniem uzbrojonych sprawców napadu, przemieszczających się pociągiem rejsowym Kolei Mazowieckich. W obydwu sytuacjach liczył się czas oraz umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami. Widzowie inscenizacji mieli szansę zobaczyć wszystkie etapy interwencji podczas wypadków z udziałem pociągów. Ćwiczenia potwierdziły profesjonalne podejście i odpowiednie przygotowanie wyznaczonych służb oraz pracowników Kolei Mazowieckich, którzy z zachowaniem zimnej krwi udzielali pomocy przedmedycznej w kryzysowych sytuacjach.

- Dzisiejsza „katastrofa” jest symulacją, ale to właśnie podczas takich ćwiczeń mamy okazję sprawdzić współdziałanie służb ratowniczych i podmiotów kolejowych. Od tego, na ile skutecznie działa łączność pomiędzy nami, zależy przebieg całej akcji ratunkowej. Myślę, że dzisiejsze ćwiczenia pokazały, że jesteśmy przygotowani do skutecznej reakcji na tego typu zdarzenia i potrafimy skutecznie współdziałać - powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich, obecny podczas ćwiczeń.

To już czwarta edycja wydarzenia, w ramach którego pracownicy Kolei Mazowieckich mają możliwość udziału w ćwiczeniach udoskonalających umiejętności potrzebne w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Głównym pomysłodawcą oraz organizatorem ćwiczeń był Wydział Bezpieczeństwa Podróżnych i Ochrony Mienia Kolei Mazowieckich.Współorganizatorami byli: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Urząd Miasta Ciechanów oraz służby powiatowe z Ciechanowa.

W działaniach wzięli udział: pracownicy Kolei Mazowieckich, Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie, Samodzielny Pododdział Kontrterorystyczny Policji KWP zs. w Radomiu, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, grupa pozoracji – PUL w Ciechanowie, grupa pozoracji i przygotowania – Państwowa Uczelnia Zawodowa w Ciechanowie, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Straż Miejska w Ciechanowie, Cargotor - Grupa PKP Cargo, PKP Cargo, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie - Zakład Pomocy Doraźnej - Państwowe Ratownictwo Medyczne Ciechanów.

Kategoria: