Komunikaty specjalne - COVID-19

Informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy takie jak: wysoka gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, dreszcze, bóle mięśniowe oraz ogólne zmęczenie i podejrzewasz, że możesz być zarażony koronawirusem SARS-Cov-2, w żadnym wypadku nie zgłaszaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub do przychodni lekarskiej. Zadzwoń na numer infolinii Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590, gdzie uzyskasz niezbędne informacje o sposobach postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 oraz numer telefonu do najbliższej placówki sanitarno-epidemiologicznej lub szpitala zakaźnego. Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia konsultuj telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub szpitalem zakaźnym/przychodnią lekarską.

Jeśli podejrzewasz, że możesz być zarażony koronawirusem SARS-Cov-2, ale nie masz jeszcze objawów – pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami celem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Zadzwoń na numer infolinii Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590, gdzie uzyskasz niezbędne informacje o sposobach postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 oraz numer telefonu do najbliższej placówki sanitarno-epidemiologicznej lub szpitala zakaźnego.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2

 1. Pamiętaj o właściwej higienie rąk. Należy regularnie i dokładnie myć ręce z użyciem wody i mydła bądź dezynfekować dłonie środkiem na bazie alkoholu celem zabicia wirusów.
 2. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
 3. Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos wewnętrzną stroną zgiętego łokcia lub chusteczką higieniczną, którą następnie natychmiastowo wyrzuć.
 4. Jeżeli to możliwe, zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych osób, zwłaszcza kichających i/lub kaszlących.


pon., 30/03/2020

Przedłużenie honorowania biletów KM i ZTM na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec w godz. 16.00 - 19.00 w dniach 30 marca – 5 kwietnia 2020 r.

Szanowni Państwo, 

informujemy o przedłużeniu wzajemnego honorowania biletów KM i ZTM, wprowadzonego na okoliczność braku możliwości wjazdu/wyjazdu na/z stację Warszawa Lotnisko Chopina i skrócenia relacji pociągów KM i SKM do stacji Warszawa Służewiec.

Na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Lotnisko Chopina nadal będą jeździły autobusy zastępcze linii Z: Lotnisko Chopina – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – PKP Służewiec (przystanek zlokalizowany na wiadukcie nad linią kolejową).

W związku z powyższym, w godzinach 16.00 – 19.00 w dniach 30 marca - 5 kwietnia 2020 r. obowiązywać będzie następujące honorowanie biletów:

Bilety KM (wszystkich rodzajów) ważne będą w:

 1. pociągach SKM na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec;
 2. autobusach linii:
 • 175 na odcinku Lotnisko Chopina – Centrum,
 • 188 na odcinku Lotnisko Chopina – Metro Politechnika,
 • Z na odcinku Lotnisko Chopina – PKP Służewiec – Rondo Unii Europejskiej.

Bilety ZTM (wszystkich rodzajów) ważne będą w pociągach KM na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec.

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 30.03. godz. 16:10, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.


pon., 30/03/2020

Dodatkowe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Kolei Mazowieckich od 31 marca 2020 r.

Szanowni Państwo,

ze względu na wysoką frekwencję w pociągach na liniach:

nr 2 Warszawa – Siedlce – Łuków;
nr 6 Warszawa – Małkinia,

od 31 marca 2020 r. zostają wprowadzone dodatkowe zmiany w kursowaniu pociągów:

Na linii nr 2

 • pociąg 10110 relacji Łuków – Piaseczno w dni robocze będzie dodatkowo zatrzymywał się na stacjach: Cisie, Dębe Wielkie, Nowe Dębe Wielkie;
 • pociąg 21102 relacji Dęblin – Warszawa Zachodnia w dni robocze będzie dodatkowo zatrzymywał się na stacjach: Wrzosów, Warszawa Wesoła, Warszawa Rembertów.

Na linii nr 6 

zostaną uruchomione dodatkowe pociągi:

 • 11746 relacji Tłuszcz 5:01 – Warszawa Wileńska 5:40;
 • 19201 relacji Warszawa Wileńska 5:10 – Tłuszcz 5:48;
 • 10230 relacji Wołomin Słoneczna 6:58 – Warszawa Wileńska 7:21;
 • 10807 relacji Warszawa Wileńska 7:10 – Wołomin Słoneczna 7:32.

Przypominamy Państwu, że z uwagi na planowane prace utrzymaniowo-naprawcze w dniach 3-5 kwietnia 2020 r. na linii nr 6 będzie obowiązywał inny rozkład jazdy. Prosimy o sprawdzanie szczegółów w tabelach rozkładu jazdy.


śr., 25/03/2020

Karta Mazowiecka

Informujemy, iż w związku ze stanem epidemicznym do odwołania wstrzymuje się przyjmowanie wniosków o wydanie Karty Mazowieckiej w kasach biletowych oraz wydawanie przygotowanych kart.

Jednocześnie informujemy, że w dalszym ciągu jest możliwość składania wniosków elektronicznie przez konto portalu karta.mazowieckie.com.pl. Karty dla tych wniosków zostaną przygotowane i dostarczone do punktów odbioru po zakończeniu stanu epidemicznego, z możliwością przekroczenia terminu wydania karty określonego w Ogólnych warunkach wydawania i użytkowania Karty Mazowieckiej. O terminie odbioru kart użytkownicy zostaną powiadomieni na adres poczty elektronicznej podany we wniosku.


wt., 24/03/2020

Zmiany w rozkładzie jazdy 26 III – 10 IV

Ze względu na epidemię koronawirusa pociągi Kolei Mazowieckich będą nadal kursować według zmienionego rozkładu jazdy wprowadzonego 18 marca 2020 r. i obowiązującego do 10 kwietnia br. Dodatkowo zostały wprowadzone następujące zmiany:

 • uruchomiono pociąg nr 93938 na odcinku Otwock 5:31 – Warszawa Zachodnia 6:21;
 • uruchomiono pociąg nr 10843 Warszawa Wileńska 15:05 – Wołomin Słoneczna 15:28;
 • poc. nr 11934 będzie kursował wg zmienionych godzin kursowania Małkinia 5:02 – Warszawa Wileńska 6:25;
 • poc.nr 11754 będzie kursował wg zmienionego rozkładu jazdy Wołomin Słoneczna 6:22 – Warszawa Wileńska 6:45.

Dodatkowo informujemy, że na linii nr 6 w związku z pracami utrzymaniowo-naprawczymi w dniach 3-5 kwietnia obowiązywał będzie zmieniony rozkład jazdy. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami na stronie https://www.mazowieckie.com.pl/pl/rozklad-jazdy-pociagow-km-wazny-w-dniach-26-iii-10-iv.


wt., 17/03/2020 (aktualizacja - pon., 30/03/2020)

Uwaga! Zmiany w związku z zagrożeniem epidemicznym

Ze względu na panującą sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym Koleje Mazowieckie wprowadzają dodatkowe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, a także w funkcjonowaniu Punktu Rzeczy Znalezionych oraz kas biletowych.

 • W okresie od 27 marca do 10 kwietnia 2020 r. nadal będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy. Pociągi będą kursowały jak w soboty, niedziele i święta, z pozostawieniem kursowania większości pociągów przyśpieszonych. Na bieżąco również dostosowujemy rozkład do potrzeb podróżnych, by ułatwić przejazd do pracy i powrót do domów. Prosimy o sprawdzanie szczegółów na naszej stronie internetowej.

 • Od 17 marca część kas biletowych KM została zamknięta, w związku z tym zachęcamy do zakupu biletów za pośrednictwem kanałów bezgotówkowych, np. za pośrednictwem telefonu komórkowego czy przez Internet.

 • Do odwołania zostaje wprowadzone ograniczenie funkcjonowania Punktu Rzeczy Znalezionych – przedmioty znalezione trafią do Punktu, jednak ich wydawanie zostaje czasowo zawieszone.
   
 • Ze względu na wyznaczenie tzw. stref 0 w pociągach prosimy Państwa o niekierowanie się na początek i na koniec składów – ze względów bezpieczeństwa zostały one wyłączone z użytku Podróżnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 24 marca 2020 r. liczba miejsc w pojazdach jest ograniczona do połowy miejsc siedzących. Prosimy o zajmowanie co drugiego miejsca.

Informacja dla podróżnych

Informacja kolejowa „Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.: 22 364 44 44 - numer infolinii czynny całodobowo.

Informacje odnośnie oferty „Wspólny Bilet ZTM - KM - WKD” można uzyskać pod adresem e-mail: przepisy.taryfy@mazowieckie.com.pl.

Informacje odnośnie Karty Mazowieckiej można uzyskać pod adresem e-mail: karta@mazowieckie.com.pl.

Dział pomocy technicznej sprzedaży internetowej (System IKM): bilety.info@mazowieckie.com.pl.

Bagaż pozostawiony w pociągu: 22 364 44 44 - numer infolinii czynny całodobowo.


czw., 19/03/2020 (aktualizacja - wt., 25/03/2020)

Sprzedaż biletów

Dbając o bezpieczeństwo klientów oraz naszych pracowników, rekomendujemy zakup biletów na przejazdy pociągami spółki „Koleje Mazowieckie - KM" za pośrednictwem kanałów samoobsługowych, tj.:

Jednocześnie informujemy, że tymczasowo zawieszona jest możliwość zakupu biletu lotniskowego (za pośrednictwem strony internetowej jak i aplikacji mobilnych) ze względu na odwołane połączenia pomiędzy lotniskiem w Modlinie a stacją PKP Modlin.

W okolicznościach, w których nieuniknione jest skorzystanie z zakupu biletu w kasie stacjonarnej lub u kierownika pociągu zachęcamy do realizowania płatności w sposób bezgotówkowy.

Wykaz oraz godziny pracy kas KM


śr., 18/03/2020

Zwroty biletów

Informujemy, że w związku z zagrożeniem epidemicznym, do odwołania wprowadzamy szczególne zasady zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystane bilety okresowe ważne na pociągi KM w kasach biletowych oraz na podstawie pisemnych wniosków o zwrot za częściowo lub całkowicie niewykorzystany bilet, przesyłanych przez podróżnych elektronicznie.

W odstępstwie od terminów wskazanych w § 14 Regulaminu odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez „Koleje Mazowieckie - KM" (RP-KM) podróżni, którzy rezygnują z przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich, mogą dokonać zwrotu biletów okresowych imiennych (tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych):

 1. całkowicie niewykorzystanych;
 2. częściowo niewykorzystanych, proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych,

bez potrącenia odstępnego.

Zwrotu biletów kwartalnych całkowicie lub częściowo niewykorzystanych dokonuje Wydział Kontroli Dochodów, na podstawie pisemnego wniosku przesłanego na adresy:

h.kielek@mazowieckie.com.pl
a.rajtar@mazowieckie.com.pl

Formularz wniosku o zwrot należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet/wydanie faktury

W przypadku:

 1. braku potwierdzenia sprzedaży za bilety opłacone kartą płatniczą - dopuszcza się możliwość zwrotu należności za bilety opłacone bezgotówkowo po przedstawieniu potwierdzenia płatności z wyciągu bankowego, na którym widnieje numer karty płatniczej; 
 2. wniosków przesłanych przez podróżnych elektronicznie, umożliwia się zwrot na podstawie załączonej kopii biletu. Podróżny zobowiązany jest przed wysłaniem kopii do własnoręcznego w sposób trwały przekreślenia po przekątnych czołowej strony biletu, trwałego wykreślenia numeru dokumentu ze zdjęciem wpisanego na bilecie (skutecznego w sposób uniemożliwiający odczytanie) i dokonania równolegle do linii przekreślenia adnotacji „ZWROT”;
 3. wniosków dotyczących zwrotów biletów okresowych zakodowanych na Karcie Mazowieckiej, w związku z brakiem możliwości usunięcia zapisu biletu z pamięci elektronicznej karty, numer biletu zostanie zastrzeżony. 

Ponadto w odstępstwie od postanowień § 13 RP-KM podróżni mogą dokonać zwrotów biletów wydanych wg oferty przejazd grupowy (bez potrącenia odstępnego).


śr., 18/03/2020

Honorowanie legitymacji studenckich i legitymacji doktoranta

Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie studiów (Dz. U. poz. 420) oraz rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta (Dz. U. poz. 418):

 1. elektroniczne legitymacje studenckie, których ważność została potwierdzona w pierwszym semestrze roku akademickiego 2019/2020; 
 2. legitymacje doktoranta, których ważność:
 • skończyła się w okresie 1-11 marca 2020 r. i nie została potwierdzona przed dniem 12 marca 2020 r.,
 • kończy się w okresie 12-31 marca 2020 r.,

zachowują ważność do 31 maja 2020 r.

W związku z powyższym elektroniczne legitymacje studenckie i doktoranta sprolongowane do 31 marca 2020 r. będą honorowane w pociągach KM do 31 maja 2020 r.


pon., 16/03/2020

Punkt Rzeczy Znalezionych KM

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo, do odwołania zostaje zawieszone wydawanie przedmiotów z Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Mazowieckich.

Kontakt z Punktem Rzeczy Znalezionych możliwy jest pod nr telefonu: 885 971 178.

Kategoria: