Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do wyszukiwania połączeń
2017-08-21
12:37

System śledzenia pociągów w KM

Szanowni Państwo,

od 1 sierpnia podróżni mogą korzystać z systemu śledzenia pociągów i informacji pasażerskiej. Jest to efekt realizacji europejskiego projektu RUMOBIL – „Rural Mobility in European Regions affected by Demographic Change” (Mobilność na obszarach wiejskich w europejskich regionach dotkniętych zmianami demograficznymi”), którego jednym z partnerów jest województwo mazowieckie.

System RUMOBIL daje pasażerom dostęp do aplikacji na urządzenia mobilne oraz do strony internetowej z urządzeń stacjonarnych.

Podróżny za pośrednictwem usługi „Sklep Play” (dla systemu Android) może pobrać na swój smartfon lub tablet aplikację tropKM. Jest ona dostępna również na urządzeniach z systemem iOS.

Aplikacja zapewnia:

  • wyszukanie pociągu i jego lokalizację w czasie rzeczywistym,
  • dostęp do interaktywnej mapy pokazującej aktualną pozycję pociągu,
  • informacje o numerze, relacji i prędkości pociągu z jaką się porusza (aktualizacja automatyczna co 15 sekund),
  • informacje o czasie opóźnienia pociągu (jeżeli występuje),
  • opis taboru i utrudnień na linii,
  • dostęp do aktualnego rozkładu jazdy pociągów.

Po zainstalowaniu aplikacji „tropKM”, pasażer otrzymuje dostęp do systemu śledzenia pociągów poruszających się po linii kolejowej nr 27 (Nasielsk – Sierpc) oraz nr 33 (Sierpc – Płock – Kutno), po których kursują nowoczesne szynobusy. Pasażerowie mogą śledzić ruch pociągu na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu. Na dworcu kolejowym w  Płocku oraz w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sierpcu stanęły multimedialne kioski informacyjne, które umożliwiają dostęp do szczegółowej informacji pasażerskiej. Wyposażone w ekran dotykowy i klawiaturę pełnią tę samą funkcję, co mobilna aplikacja. Są również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, po kliknięciu na jedno z trzech umieszczonych na samej górze logotypów (Mazowsza, Kolei Mazowieckich oraz Programu Interreg), użytkownik kiosku ma możliwość przeglądania oficjalnej strony internetowej tych podmiotów i instytucji.

W całym projekcie uczestniczy 13 partnerów z siedmiu krajów Europy.